Jak możemy pomóc kotu lękliwemu?

Jakie są przyczyny i objawy lękliwości? Jak możemy pomóc kotu lękliwemu? Co możemy zrobić, gdy kot boi się wizyt gości? O tym dowiecie się w dzisiejszym poście.

Przyczyny lękliwości 

 • Czynniki genetyczne
 • Nieprawidłowe warunki bytowania
 • Traumatyczne doświadczenia
 • Nieprawidłowa socjalizacja kociąt
 • Brak socjalizacji z izolacją dwóch osobników
 • Konflikt w grupie

Objawy lękliwości

 • Wycofanie i izolowanie się
 • Nadmierna czujność
 • Poruszanie się nisko przy ziemi
 • Częste oblizywanie nosa
 • Szeroko otwarte źrenice
 • Uszy skierowane do tyłu
 • Możliwe wydalanie moczu lub kału

Jak możemy pomóc kotu lękliwemu?

 1. Znalezienie przyczyny

Zawsze w terapii behawioralnej punktem wyjścia jest znalezienie przyczyny problemu. W tym przypadku należy odnaleźć i usunąć stresor bądź zminimalizować ekspozycje na niego. Stresorem może być np. inny kot, dziecko lub obcy ludzie.

 1. Kryjówki i dostępność zasobów

Wszelkie pudełka, kartony czy tunele są w takim przypadku ogromnie ważne. Dzięki temu, że kot może się gdzieś szybko schować, podnosi się jego poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej, aby w całym domu miał dostęp do wielu takich miejsc. O łatwym dotarciu do zasobów (np. do kuwety, jedzenia czy drapaka) nie możemy zapominać.

 1. Poczucie kontroli

Kot lękliwy musi mieć poczucie kontroli nas sytuacją i sam decydować o sobie, czy chce wejść w interakcje z obiektem wywołujących lęk, to on musi pierwszy zainicjować kontakt. Czytanie sygnałów wysyłanych przez kota jest tutaj bardzo ważne.

 1. Zachowanie rutyny

Dzięki konkretnemu schematowi działań, kot ma możliwość przewidzenia co będzie się działo w danym momencie, zwiększa się dzięki temu jego poczucie bezpieczeństwa. Przykładem dbania o koci rytuał jest np. bawienie się z nim i karmienie o tych samych porach.

 1. Zabawa łowiecka

Prawidłowa zabawa odgrywa ogromną rolę w budowaniu pewności siebie i poprawy samopoczucia kota. Pamiętajmy, aby zachować cykl łowiecki, czyli o wykonywaniu tych czynności, jakie kot wykonuje podczas polowania na swoją ofiarę (wypatrzenie, podchodzenie, pogoń, chwycenie, zabicie, rozszarpanie, zjedzenie). Nie zapominamy o ostatnim punkcie, czyli o podaniu nagrody – przysmaku lub pełnym posiłku –  jest to bardzo ważne. Świetną opcją są wędki teleskopowe, dzięki nim możemy bawić się z dużej odległości od kota.

Jak pomóc kotu, który boi się wizyt gości?

 1. Stworzenie bezpiecznego azylu

Warto stworzyć dla niego przestrzeń lub osobny pokój, do którego goście nie będą mieli dostępu. Gdzie będzie miał ciszę, spokój i będzie czuć się bezpiecznie. Najlepiej, aby miał tam wszystkie rzeczy, które potrzebuje czyli dostęp do wody, miski z jedzeniem, drapaka i kuwety. Wszelkie kryjówki takie jak kartony czy tunele też są bardzo przydatne.

 1. Ignorowanie kota przez gości

Goście powinni unikać kontaktu wzrokowego z kotem. Najlepiej, aby nie zwracali na niego uwagi. Pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać go do kontaktu, noszenia na rękach czy głaskania. Kot powinien mieć możliwość do decydowania o sobie, czy chce wejść w jakąś interakcje z gośćmi czy nie.

 1. Nagradzanie za kontakt

Jeśli kot zaczyna wykazywać jakikolwiek postęp np. sam wychodzi z kryjówki, nagradzamy go za to przysmakiem. Można go rzucić z odległości, jeśli bliski kontakt jest dla niego stresujący.

Przy nasilonej lękliwości warto skontaktować się z weterynarzem, który dodatkowo dobierze odpowiednie produkty w postaci suplementów wyciszających lub leków farmakologicznych.

Skutki nieprzepracowanego lęku to między innymi problemy zdrowotne powstałe na skutek przewlekłego stresu. Jeśli Twój kot jest lękliwy warto zgłosić się do behawiorysty, który oceni sytuacje i dobierze odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Może to właśnie Twój kot potrzebuje konsultacji behawioralnej?

Chcę umówić się na konsultacje!