Kim jest koci behawiorysta i kiedy warto się do niego udać?

Jeszcze do niedawna mało kto wiedział kim właściwie jest koci behawiorysta i czym się zajmuje. Sama, gdy byłam w liceum i zastanawiałam co chciałabym robić w przyszłości, nie wiedziałam jeszcze o tym kierunku. Dziś będąc już dyplomowaną kocią behawiorystą, chciałabym Wam opowiedzieć o tym, w czym tak naprawdę może pomóc konsultacja behawioralna i kiedy warto z niej skorzystać. Zapraszam do czytania!

Jednak zacznijmy od początku…

 

Kim jest koci behawiorysta?

Koci behawiorysta, często nazywany również kocim psychologiem – jest specjalistą, który zajmuje się terapią zachowań problemowych występujących u tych zwierząt.

W przeciwieństwie do lekarza weterynarii, który zajmuje się leczeniem naszego pupila, behawiorysta w swojej pracy skupia się na dokładnej analizie i obserwacji zachowania kota, aby znaleźć przyczynę danego problemu. Bazując na swojej wiedzy z zakresu psychologii, etologii oraz biologii zwierząt ustala jak można zmodyfikować niepożądane zachowanie pupila. Dopiero po postawieniu diagnozy, układa plan terapii dostosowany do konkretnego przypadku. Doradza on również opiekunom co zrobić, aby mogli poprawić samopoczucie swoich kotów. Uczy jak odpowiednio czytać sygnały, które nam wysyłają i w jaki sposób na nie reagować. Pokazuje jak można pogłębić z nimi relacje oraz dostosować środowisko do ich potrzeb, tak, aby były szczęśliwe.

“Język koci jest równie złożony jak języki wielu innych gatunków. Trzeba się jedynie spotkać pod komunikacyjnym murem. Charakterystyczne dla kota wokalizacje, mowa ciała i zachowania takie jak – owszem – sikanie składają się na język, którego nauczenie się pomoże stworzyć udaną relację: taką, w której nie ma miejsca na urazę i niezadowolenie.” – Jackson Galaxy

fot. @rudykadr

Niestety zawód kociego behawiorysty jest wciąż nieuregulowany prawnie, dlatego każdy może się nim nazwać. Z tego powodu, tak ważne jest, aby weryfikować jakie kursy i szkolenia ukończyła dana osoba.

 

Kiedy warto udać się do kociego behawiorysty?

Na konsultacje do behawiorysty warto udać się od razu po zauważeniu danego problemu, ponieważ im dłużej zwlekamy w czasie, tym problem bardziej się pogłębi i trudniej będzie go zwalczyć.

Do jednych z najczęstszych problemów behawioralnych, z którymi zgłaszają się opiekunowie kotów należą oddawanie moczu poza kuwetą oraz agresja. Jednak jest wiele sytuacji, w których przyda się opinia profesjonalisty.

Jakie są oznaki, że kot potrzebuje pomocy?

 • ciągłe ukrywanie się,
 • brak ochoty na zabawę,
 • lęk przed obcymi,
 • nadmierna wokalizacja,
 • gonienie swojego ogona,
 • falowanie skóry,
 • nadmierne wylizywanie bądź drapanie ciała,
 • zjadanie niejadalnych przedmiotów.

Oprócz tego, sytuacje w których warto udać się do behawiorysty:

 • przygotowanie się do adopcji bądź kupna kolejnego kota,
 • przygotowanie do zmian w naszym życiu (np. przeprowadzka, wyjazd, dziecko)
 • mamy wątpliwości dotyczące opieki nad kotem.

 

Jak wygląda współpraca z behawiorystą?

Z reguły przed konsultacją behawiorysta zapyta o ostatnie wykonane badania i w razie potrzeby zleci ich wykonanie. Bardzo dużo zaburzeń ma podłoże medyczne, np. jest spowodowane bólem zwierzęcia, dlatego dopiero po ich wykluczeniu, można zacząć terapię behawioralną.

Na konsultacje behawiorysta przychodzi do domu opiekuna i przeprowadza dokładny wywiad, który jest niezbędny do ustalenia prawidłowej diagnozy problemu i dobrania odpowiedniej terapii. Czasami można również przeprowadzić konsultacje w formie online na kamerce np. przez Facebooka lub Skype.

W trakcie konsultacji behawiorysta uważnie obserwuje zachowanie kota, jego reakcje w stosunku do innych ludzi, czy zwierząt oraz jego otoczenie. Zadaje też dużo różnych pytań np. dotyczących przeszłości kota. W ten sposób próbuje ustalić przyczynę danego problemu, czy wynika ono np. z frustracji, stresu, z nudy, czy jeszcze z czegoś innego i na tej postawie dobiera odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Po konsultacji i wstępnej diagnozie behawiorysta przesyła swoją opinię behawioralną, która zawiera wytłumaczenie, skąd pochodzi problem oraz zalecenia, które należy wdrożyć.

Należy pamiętać, że behawiorysta nie jest cudotwórcą, to opiekunowie pracują nad zachowaniem problemowym swoich kotów i to od ich motywacji, cierpliwości i zaangażowania w dużej mierze zależy skuteczność terapii. Praca razem z behawiorystą jest często cyklem kilku spotkań, na których monitoruje się postępy i wdraża ewentualne zmiany w terapii.

Może to właśnie Twój kot potrzebuje konsultacji behawioralnej?

Chcę umówić się na konsultacje!