Kot sam w domu – jak przygotować się na nasz urlop?
Kot jest zwierzęciem terytorialnym i wrażliwym na wszelkie zmiany w jego środowisku. Lubi rutynę, która daje mu poczucie kontroli oraz swoje cztery ściany ze znanymi dla niego zapachami i miejscami, dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Wyjazd w nieznane miejsce, szczególnie kiedy nigdy nie był do tego przyzwyczajany, lub zabranie go do hotelu niesie dla kota duży stres środowiskowy. Już nie mówiąc o sytuacji wyjazdu z kotem do rodziny, gdzie mieszkają inne zwierzęta i nie stosujemy izolacji między nimi. Oczywiście są przypadki kotów, które lubią podróżować, jednak dla większości sama jazda autem jest stresująca, budząca skojarzenia z wizytami u weterynarza.
Zawsze planując co zrobimy z naszym kotem podczas urlopu lub wyjazdu powinniśmy brać pod uwagę jego charakter i wybrać opcję, która będzie dla niego najbardziej komfortowa i najmniej stresująca.
Z punktu behawioru do najbardziej komfortowych opcji należy pozostawienie kota na swoim terytorium pod opieką osoby dochodzącej. Podczas wyjazdu znajomy lub profesjonalny catsitter powinien odwiedzać naszego kota minimum raz dziennie. W skład podstawowych czynności podczas opieki należą: wymiana karmy i wody, wyczyszczenie kuwety, zabawa z kotem oraz głaskanie (oczywiście tylko wtedy, gdy ma na to ochotę).
Kot zostaje pod opieką osoby dochodzącej. O czy warto pamiętać?
- Zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem. W tym czasie znajdź odpowiedzialną osobę, która będzie opiekować się Twoim kotem – znajomego bądź też profesjonalnego catsittera.
- Jeśli wybierasz catsittera – sprawdź jego kwalifikacje oraz opinie, spotkaj się z nim na wizycie zapoznawczej i podpisz z nim umowę.
- Jeśli wybierasz znajomego – zostaw pisemną instrukcję. Poinformuj, aby nie zostawiać otwartych okien oraz poproś o sprawdzanie jak kot się czuje, czy ma apetyt i czy nie ma dolegliwości trawiennych.
- Jest jeszcze inna opcja – gdy znajomy lub catsitter wprowadza się do naszego domu na czas wyjazdu. W takim przypadku kot ma zapewnioną opiekę przez cały czas, więc jeśli coś nagłego się zdarzy, można szybko zareagować.
- Zostaw adres i kontakt do lekarza weterynarii, razem z transporterem i książeczką zdrowia na widoku.
- Poinformuj o stanie zdrowia kota, problemach behawioralnych, ewentualnych lekach lub suplementach.
- Przed wyjazdem pamiętaj o schowaniu wędek i niebezpiecznych przedmiotów takich jak trujące rośliny, szklane przedmioty, które kot mógłby zrzucić oraz sznurki czy gumki do włosów.
- Pozostań w stałym kontakcie z osobą dochodzącą.
Co może się przydać podczas naszego wyjazdu?
- Miska automatyczna np. Cat Mate C500
Kiedy wyjeżdżamy świetnie sprawdzają się miski automatyczne, które umożliwiają ustawienie konkretnych godzin posiłku. Miska Cat Mate C500 pomieści 5 porcji jedzenia, dodatkowo posiada również wkłady chłodzące, dzięki czemu karma zachowuje świeżość na dłużej.
- Apteczka
Warto być przygotowanym na ewentualne problemy zdrowotne naszego kota, dlatego powinniśmy mieć w domu apteczkę. Powinny się w niej znaleźć między innymi: środki do dezynfekcji, bandaże, leki przeciwbiegunkowe, probiotyki, nożyczki, sól fizjologiczna czy jałowa gaza. Należy pamiętać, że nie podajemy leków na własna rękę. W razie nagłej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem.
- Kamerka
Aby zmniejszyć nasz stres i mieć możliwość sprawdzenia w każdej sytuacji, czy nasz kot jest cały i zdrowy, warto mieć kamerkę.
Jak znaleźć odpowiedniego catsittera?
Należy sprawdzić jego kwalifikacje i opinie. Profesjonalny catsitter powinien mieć ukończony kurs petsittera/catsittera lub dyplom kociego behawiorysty. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy dana osoba, która oferuję usługę opieki nad kotem będzie zadawała nam istotne pytania np. o stan zdrowia kota, problemy behawioralne, reakcje na kontakt z obcą osobą czy rozstanie z opiekunem. Konieczne trzeba pamiętać o podpisaniu umowy, w końcu nie tylko oddajemy nasze zwierzę pod opiekę, ale również klucze do mieszkania.
Jak zminimalizować stres u kota podczas naszego urlopu?
- Jeśli to nasz pierwszy wyjazd od dawna, musimy wcześniej przyzwyczaić kota do tego, że nas nie będzie. Wyjedź na początku na 1 lub 2 dni i sprawdź jak kot reaguje.
- Zadbaj o to, aby kot miał zachowaną rutynę oraz codzienną zabawę łowiecką i kontakt z człowiekiem.
- Jeśli Twój kot jest lękliwy, poinformuj o niewyciąganiu go z kryjówek i o głaskaniu tylko wtedy, gdy ma na to ochotę.
- Przed wyjazdem warto zakupić syntetyczne kocie feromony np. Feliway F3 lub skontakować się z weterynarzem w celu dobrania odpowiednich suplementów lub leków uspokajających.
Może to właśnie Twój kot potrzebuje opieki podczas wyjazdu?