6 najlepszych książek o kotach, które warto przeczytać

Przygotowałam dziś dla Was listę moich 6 ulubionych książek o kotach. Będą przydatne dla każdego opiekuna jak również dla tych, którzy dopiero chcą przygarnąć mruczka pod swój dach. Warto edukować się na temat zdrowia oraz prawidłowej opieki naszych kotów, w końcu są dla nas jak rodzina, prawda? Z tych książek wyniesiecie naprawdę sporo cennych informacji, które z pewnością przydadzą się w Waszej wspólnej drodze do jak najlepszego życia.

 

1. “Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota” – Małgorzata Biegańska-Hendryk

Pierwsza książka na liście jest absolutnym niezbędnikiem każdego miłośnika kotów! Mam do niej szczególny sentyment, ponieważ była to jedna z moich pierwszych książek na temat kociego behawioru. Gdy ją czytałam, nie wiedziałam jeszcze, że autorka książki, kocia behawiorystka Małgorzata Biegańska-Hendryk – www.kocibehawioryzm.pl, będzie moją wykładowczynią na studiach i wkrótce stanie się moim autorytetem. W tej książce znajdziemy konkretne wskazówki dotyczące prawidłowego opiekowania się naszym mruczkiem. Świetnie opisana jest kocia natura, ich potrzeby i język, którym komunikują się z człowiekiem. Znajdziemy w niej również treści dotyczące diety, zdrowia czy najczęstszych problemów behawioralnych. Mimo że już ją przeczytałam, nadal często do niej wracam. Jeśli chcesz zrozumieć swojego kota, sięgnij po tę lekturę.

 

2. “Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” – Jackson Galaxy

Uwielbiam tę książkę! Jej autor, Jackson Galaxy jest znanym na całym świecie kocim behawiorystą, a to jak pomaga kotom i ich opiekunom można zobaczyć w programie telewizyjnym „Kot z piekła rodem”. W książce zawarta jest ogromna dawka wiedzy, jaką powinien posiadać każdy właściciel kota. Dowiadujemy się z niej jak ważne w życiu kota, są rytuały czy codzienna zabawa. Znajdziemy w niej sporo informacji na temat rozwiązywania problemów pojawiających się w kocich domach oraz wskazówki dotyczące budowania prawidłowej relacji między kotem a człowiekiem. Dzięki niej nauczymy się patrzeć na świat kocimi oczami. Zrozumiemy też, że jego spojrzenie na świat jest zupełnie inne niż nasze. Bardzo często do niej wracam. Polecam każdemu kociarzowi z całego serca.

 

3. “Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – Magda Firlej-Oliwa

Ta książka została napisana przez lekarkę weterynarii, którą obserwuję na Instagramie już od dłuższego czasu – @weterynarz.tez.czlowiek. Kiedy oznajmiła, że piszę swoją własną książkę, ogromnie się ucieszyłam, bo takiej pozycji właśnie na rynku mi brakowało. Mimo tego, że o kotach już sporo czytałam, z tej książki wyniosłam sporo nowych, wartościowych informacji. Dowiedziałam się między innymi o tym, jak to jest studiować weterynarie, a potem jak wygląda ten zawód w praktyce. Oprócz tego z książki dowiedziecie się między innymi o tym, jak przygotować się na adopcje, jak znaleźć dobrego lekarza weterynarii, w jaki sposób przygotować się na pierwszą wizytę u weterynarza oraz jakie są najczęstsze choroby u kotów. Koniecznie przeczytajcie!

 

4. “Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” – Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Myślę, że każdy opiekun kiedyś popełnił jakiś błąd odnośnie żywienia swojego kota. Informacji o prawidłowym żywieniu było kiedyś naprawdę niewiele, ale na szczęście to się powoli zmienia. Dzięki tej książce możesz poprawić zdrowie i samopoczucie swojego pupila, a chyba właśnie tego wszyscy pragniemy, prawda? Czy wiesz, jakie są objawy złego samopoczucia kota? Kot nie powie Ci, że źle się czuje. Poza tym one są mistrzami w ukrywaniu bólu. Czy wiesz, jak prawidłowo czytać skład karmy? Czy wiesz jak często i w jakich dawkach powinno się karmić swojego kota? Czy wiesz, jak ważne są badania profilaktyczne? W książce znajdziemy również wytłumaczenie, dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy czy przechodzić na weganizm (bo nawet takie rzeczy się zdarzają!) Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto chce karmić zdrowo swojego mruczka. Więcej na temat zdrowej diety kotów można znaleźć na Instagramie @surowe_kotki – autorki tej książki.

 

5. “Rozmowa z kotem” – Małgorzata Biegańska-Hendryk

To, że ta książka będzie złotem wiedziałam już, zanim zaczęłam ją czytać. Kolejna książka kociej behawiorystki, Małgorzaty Biegańskej-Hendryk na tej liście. Książka “Rozmowa z kotem” to takie kompendium wiedzy, z moich studiów z kociego behawioru. Znajdziecie w niej masę przydatnych informacji o mruczkach, zaczynając od tych niezbędnych jak: kocia wyprawka, zdrowe żywienie, socjalizacja z izolacją, świadoma adopcja, kocia komunikacja z człowiekiem i innymi zwierzętami. Oraz wiele rzeczy, o których mało się słyszy jak: medyczne przyczyny zaburzeń zdrowotnych, kocie traumy i urazy psychiczne czy koty przewlekłe chore. Wszystko napisane jest prostym językiem, dzięki czemu książkę czyta się z wielką przyjemnością. Do tego jeszcze w środku znajdziemy urocze zdjęcia od Moniki Małek – @fotografiamonikamalek, które idealnie wpasowują się w każdy rozdział. Ogromnie polecam!

 

6. “Mój przyjaciel kot” – Claire Arrowsmith

Dla wszystkich chcących urozmaicić kotu zabawę mam coś specjalnego. O tej książce pierwszy raz dowiedziałam się, gdy podczas zajęć na studiach z kociego behawioru, mieliśmy na zadanie nagrać filmiki,  jak ćwiczymy z kotami robienie sztuczek. Sporo osób myśli, że podawać łapę można nauczyć tylko psa, nic bardziej mylnego! Mruczki też to potrafią, młode jak i te starsze. Sama książka jest bardzo krótka, ale w przystępny sposób pokazuje nam, że z kotem da się trenować. Dzięki niej nauczymy się uczyć kota takich komend jak siad, obrót czy podaj łapę. Znajdziemy w niej dużo zdjęć, które w jasny sposób pokazują nam określone etapy treningu z kotem. Aktualnie ćwiczę ze swoimi kotami codziennie, każdy uwielbia to robić. Ze swoimi podopiecznymi, którymi opiekuję się w ramach catsittingu, też często trenuję. Dzięki szkoleniu klikerowym, oprócz zwalczania nudy, rozwijamy intelekt naszego kota, wzmacniamy jego pewność siebie i budujemy z nim więź.

 

Więcej książek, które polecam można zobaczyć na moim instagramie:


Na dziś to wszystko, a jaka jest Twoja ulubiona książka o kotach?